Hazır Rulo Çim

 
Hazır Rulo Çim nedir? Daha önce alana ekilerek oluşturulmuş, birkaç kez biçilerek ve bakımla kök gelişimi sağlanmış çimin, araziden kesilerek ( kökleriyle birlikte) adeta bir halı gibi, rulolar halinde sarılarak, başka bir alana serilmesi için hazır hale getirilmesidir. Özellikle sıcak yaz aylarında, ekme çimin riskli olduğu zamanlarda hazır çim uygulaması oldukça yaygındır. Hazır çim yeni yerine serilmeden önce tarlaya ekilmiş, defalarca sulama, biçim, gübreleme işlemi görmüş olması açısından ekme çime göre daha maliyetli bir iştir. Gerek ekim, gerek bakım ve gerekse ağır hazır çim rulolarının taşınması ve nakliyesi ekme çime göre maliyeti arttıran kalemlerdir. Geçmiş yıllarda hazır çimin fazla tanınmaması, talep azlığı vs gibi nedenlerden dolayı az sayıda hazır çim üreticisi olduğundan fiyatlar oldukça yüksekti ve çoğunlukla belediye park ihalelerinde uygulama alanı bulmakta idi. Ancak günümüzde hazır çime olan talep artmış buna paralel olacakta üretici sayısı ve dolayısıyla rekabet artmış ve fiyatlar daha makul düzeylere inmiştir. Zamanla enflasyonun etkisiyle her şeyin fiyatı yükselirken 10-12 yıllık bir süreye rağmen hazır çim fiyatları neredeyse yarı yarıya hatta bazı durumlarda üçte bir fiyatına düşmüştür.

Hazır çim döşemenin püf noktaları nelerdir? Hazır çim döşenecek zemin önceden sulanıp silindir ile bastırılıp iyi tesviye edilmeli, bahçe için gerekli eğimler verilmeli, toprak; yol, bordür ya da varsa karo kaplı zeminlerden 3-4cm kadar aşağıda kalacak şekilde ayarlanmalıdır. Toprağın sulamayla birlikte %10 çökme payı hesaba katılmalıdır. Gerekli alt yapı işlemleri tamamlandıktan sonra rulo halinde gelen çimlerin topraklı kısımları birbirine sıkıca temas edecek şekilde toprağa serilmelidir. Serme işlemine köşelerden başlanmalı, yeni döşenen rulo ile ilk döşenen rulonun ucu topraktan 3-4cm yukarıda birbirine temas ettirilmeli ve toprağa o şekilde iyice bastırılmalıdır. Her 50m2’lik döşeme işleminden sonra çimler sulanmalıdır.

Hazır çim döşenecek toprak nasıl hazırlanmalıdır?  Burada dikkat edilmesi gereken nokta toprak yapısıdır. Killi toprakta, sulama ile yumuşayan toprak çimin üzerinde gezilmesi ile sıkışmakta sıcak havalarda bu şeklide kuruyarak çim köklerini sıkıştırıp havasız bırakmak sureti ile ölümüne neden olur. Su tutma oranı da yüksek olduğundan kök bölgesinde fazla su tutup güneşli bölgelerde mantari hastalıklara, gölge alanlarda yosunlaşmaya neden olur.
Bu örnek bir içerik, kendi metin ve görüntüleriniz ile değiştirebilirsiniz.
Copyright ©2016 Trakya Çiçekçilik, Tüm Hakları Saklıdır
 
Uygulama : ElitNET