Bahçe Bakımı & Danışmanlık

Mimarinin aksine yaşayan bir bütün olan peyzajın estetik devamlılığı düzenli ve profesyonel bir ekiple yapılacak bakım ile sağlanır. Peyzajı oluşturan bitkiler, çim alanlar, sert zeminler, peyzaj donatı elemanları gibi tüm bileşenler düzenli olarak yapılan bakımlar ile uzun ömürlü ve kalıcı olurlar. Trakya Çiçekçilik bahçenizin ve yeşil alanlarınızın bakımında yanınızda...

 
Her mevsim canlı ve renkli bahçelere sahip olmak,  doğru zamanda, doğru şekilde ve doğru bilgi ile yapılacak müdahaleler ile  mümkündür.  Toprağınızın özelliklerinin bilinerek uygun zamanlarda bitkilerinizin ve toprağınızın gübrelenmesi bitkilerinizin sağlıklı gelişimi ve toprağınızın kalitesi açısından oldukça önemlidir. Mantarlar, bakteri ve virüslerin sebep olduğu bitki hastalıkları, böceklerin oluşturduğu sorunlarla mücadele etmek için periyodik olarak koruma ve sorunlara karşı mücadele amaçlı ilaçlama yapmak bitki sağlığı için hayati önem arzeder. Doğru zamanlarda ve uygun şekillerde uygulanacak budama ve biçme işleri bitkilerin sağlıklı gelişimi için gereklidir. Bahçelerin temiz tutulması, hastalıklı dal ve yaprakların temizlenerek imha edilmesi, bitki köklerinin havalandırılması, yabani otlarla mücadele, diğer önemli işlerdir. Bahçelerinizin sadece bahar ve yaz aylarında değil diğer mevsimlerde de bakıma ihtiyacı vardır.

Ocak Ayındaki Bakım

Bitkilerin üzerindeki karlarının temizlenmesi don etkisi ve kar kırılmalarının önlenmesi için gereklidir. Kırılan dalların temizlenmesi, yaralı dokularını macunlanması, don tehlikesine karşı hassas türlerin sarılarak muhafaza edilmesi, drenaj sorunlarının giderilmesi, göllenmelerin drene edilmesi gibi işlemler yapılabilir.

Şubat Ayındaki Bakım

Şubat ayı bitki budamaları için en uygun zamandır. Hava şartları gözönünde bulundurularak (yağışsız havalarda) yapraklı ağaçların, çalıların (meyve ağaçları, süs bitkileri vs) budama işlemi yapılabilir. 

Mart Ayındaki Bakım

Kıştan çıkan bitkilerin budama ve form verme işleri mart ayı boyunca sürdürülebilir. Bakırlı ilaçlarla yapılan koruma ilaçlaması da aynı şekilde bu ay içinde yapılmalıdır. Azot ağırlıklı ilkbahar gübrelemesi yapılarak çimler kuvvetlendirilir.  

Nisan Ayındaki Bakım

İlkbahar gübrelemesi bu ay içinde sürdürülmelidir. Koruyucu mantar ve böcek ilaçlaması 15 günde bir tekrar edilmelidir. Nisan ayı içersinde tava gelmiş toprak işlenmelidir. Mevsimlik çiçekler , bazı soğanlı bitkiler ve çok yıllık yer örtücüler dikilebilir. Mevsimlik çiçek tohumları bu ayda ekilebilir.

Mayıs Ayındaki Bakım

Mayıs ayında havaların birdenbire ısınması nedeniyle ilk haftadan sonra ekme çim tavsiye edilmez. Çimler hava sıcaklığına bağlı olarak daha hızlı büyüdükleri için haftada bir kez biçilmeleri gerekir. Çim alanların düzenli bir şekilde sulanması ve toprağın sürekli nemli kalması sağlanmalıdır. Böcek ve mantar zararlılarına karşı mücadele bu aydan itibaren eylül sonuna kadar 10 günlük periyotlar halinde tekrar edilmelidir.

Haziran Ayındaki Bakım

Haziran ayı itibariyle çim boyları uzun tutularak kesilmelidir. Yaz gübrelemesi için uygun zamandır. Kuru ve sıcak hava çimlerde renk değişiklikleri ortaya çıkarmışsa Amonyum Nitrat kullanılabilir. Yine zararlılarla koruma ve mücadele işlemlerine devam edilmelidir.  İlaçlama için havanın yağışsız olduğu günler tercih edilmeli ve gün içerisinde sıcaklığın en düşük olduğu akşam saatleri seçilmelidir.

Temmuz Ayındaki Bakım

Havaların sıcak ve yağışsız olması nedeniyle sulama ve biçme işlerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Bu ay içerisinde çim alanlarda, havalandırma işleminin yapılması çimlerin sağlıklı olarak devamını sağlar. Havalandırma işlemi, çim havalandırma makinası ile ya da havalandırma tırmıkları yardımı ile yapılır. Çimler boyları uzun tutularak sık sık biçilmelidir. Zararlılarla mücadeleye devam edilmelidir.

Ağustos Ayındaki Bakım

Temmuz ayında yapılması gereken işlemler yarım kalmış ya da yapılmamış ise; bu ayda tamamlanabilir. Zararlılara karşı mücadele ve koruma işlemlerine devam edilmelidir.

Eylül Ayındaki Bakım

Çim alanların sonbahar bakımına, bu ayda başlanabilir. Hastalık veya başka nedenlerle bozulan yerlerin ekme yoluyla tamamlanması yapılabilir. Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir. Solucanlar bu ayda aktif duruma geçerler. Çim kökleri için tehlike oluştururlar. Bu tür zararlılar için zirai mücadele yapılmalıdır.

Ekim Ayındaki Bakım

Ekim ayı itibariyle bahçelerde yoğun olarak yaprak dökülmeleri başlar. Temizlenmediği takdirde böcek ve solucan probleminin artmasına dolayısı ile çimlerin zarar görmesine neden olur.  Çimlere kış gübresi atmak için uygun zamandır. Kış gübresi, çimlerin potasyum ihtiyacını karşılayarak soğuktan ve dondan etkilenmesini önler. Çim aların düzenli biçme işlemi sona erer. Baharda dikilen mevsimlik çiçekler,  toplanıp temizlenmeli , yerlerine kış mevsimi boyunca açan mevsimlik çiçekler ( kasım patları, hercai menekşeler, çuhalar, kış nergisleri, vs.) ve soğanlı bitkiler ekilebilir.

Kasım Ayındaki Bakım

Kasım ayının ikinci yarısından itibaren, bahçe içerisinde yeri değiştirilmek istenen bitkiler, söküm tekniğine uygun bir şekilde sökülerek istenilen yere dikilebilir. Meyve ağaçları ve diğer bitkiler gübre takviyesi ile kış aylarının etkilerinden korunabilir.

Aralık Ayındaki Bakım

Aralık ayı boyunca bahçede yapılacak işler yok denecek kadar azdır. Kar yağışı olan bölgelerde bitkilerin üzerlerindeki karlar sürekli temizlenmeli soğuğa duyarlı bitkiler sarılmalıdır. Islak veya donmuş çim alan üzerinde dolaşmaktan kaçınmalıdır. Bahçe ekipmanlarının bakımı, temizlenmesi yeni sezona hazırlanması için uygun aydır.
Copyright ©2016 Trakya Çiçekçilik, Tüm Hakları Saklıdır
 
Uygulama : ElitNET